چرا برای سال 2020 ، رنگ مرجان سفید پیشنهاد شده است؟


چرا رنگ مرجان سفید بعنوان رنگ سال 2020 به شرکت پنتون پیشنهاد شده است؟

اکتبر امسال یک شرکت استرالیایی یک رنگ را به شرکت پنتون برای سال 2020 پیشنهاد کرد.یک رنگ خاص و هدفمند ،"رنگ مرجان سفید شده" شاید در فرهنگ ما این رنگ به رنگ شکری شناخته می شود رنگی بین سفید و کرمی. یک رنگ جذاب و قابل ست شدن با هر رنگ دیگری ،شاید امسال نیاز نیست هزینه زیادی بابت رنگ مد بپردازیم چون این رنگ را اکثرا در کمدهایمان داریم. در ادامه برایتان توضیح میدهیم چرا این رنگ امسال اهمیت پیدا کرده است.

بعد خواندن مطلب ،شما هم ببینید دوست دارید رنگ مد امسال مرجانی سفید باشد ،چون این رنگ فقط نماد مد ،فشن و زیبایی نیست.آیا شرکت پنتون این پیشنهاد را واقعا می پذیرد؟!

با ما همراه شوید

سفید شدن مرجان چیست؟

سفید شدن مرجان وقتی اتفاق می افتد که مرجان ها رنگ های اصلی خود را از دست بدهند و سفید شوند. اما رنگ مرجان ها از کجا بوجود می آید؟ مرجان ها و جلبک ها در یک رابطه متقابل با هم زندگی می کنند و هر یک به بقای دیگر کمک می کند. اما وقتی محیط اقیانوس تغییر کند و خیلی گرم شود ، مرجان ها دچار استرس می شوند و جلبک ها را بیرون می کنند. با ترک جلبک ، رنگ مرجان محو می شود و به نظر می رسد که سفید شده اند. اگر اقیانوس در درجه حرارت زیاد بماند ، مرجان اجازه نمی دهد جلبک ها بازگردند و مرجان ها با همان رنگ سفید می میرند.

چرا سفید شدن مرجان برای ما اهمیت دارد؟

سفید شدن مرجان دارای اهمیت است زیرا هنگامی که مرجان ها از بین بروند ، صخره ها به ندرت دوام می آورند و آنها هم شروع به از بین رفتن می کنند و این درمورد صخره های مرجانی بیشتر اهمیت دارد. با در نظر گرفتن اینکه تعداد مرجان ها نسبت به تولید مثل شان کم است ، اکوسیستم های صخره ای ، که مردم و حیات وحش به آنها وابسته هستند ، رو به زوال خواهد رفت.

براساس اعلام انجمن ملی اقیانوسی و اتمسفر ، بین سال های 2014 تا 2017 حدود 75٪ از صخره های مرجانی گرمسیری جهان بوسیله بالا رفتن دما و تغییر مرجان ها ،تغییر حالت داده اند. اکنون 30٪ از صخره های جهان ، تحت تاثیر سفید شدن مرجان ها در حال نابودی هستند.

 

مرجان ها چطور بر روی حیات وحش تاثیر می‌گذارند؟

گونه های مرجانی از اکو سیستم‌ها دریاها و اقیانوس ها حمایت می‌کنند. هزاران حیوان دریایی به صخره‌های مرجانی برای بقا وابسته اند، از جمله گونه‌های لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی ها، خرچنگ‌ها، میگو، ستاره دریایی، پرندگان دریایی و غیره. مرجان ها همچنین با ساختارهای صخره ای برای شکارچیان، سرپناه فراهم می‌کنند. آن‌ها همچنین از ارگانیسم‌ها در پایه زنجیره‌های غذایی اقیانوس حمایت می‌کنند. با فروپاشی اکوسیستم صخره های مرجانی، ممکن است گونه‌های دریا زیستی در معرض خطر انقراض روبرو شوند.

مرجان ها چطور بر زندگی انسان‌ها تاثیر می‌گذارد؟

سفید شدن مرجان ها در معیشت مردم و امنیت غذایی آنها تاثیر می‌گذارد. مرجان ها موانع طبیعی هستند که نیروی امواج و نوسانات طوفان را جذب می‌کنند و محیط های ساحلی را ایمن نگه می‌دارند. بدون آن‌ها، بشر باید با روش‌های علمی و ساخته شده توسط خودش امنیت سواحل را کنترل کند که گران‌قیمت و در عین حال در مواقعی بی تاثیر است. مرجان سفید شده (بی رنگ) نیز با حذف پیوندهای اکوسیستم در شبکه مواد غذایی و عدم تغذیه برخی از ماهی‌ها و گونه‌های دریایی باعث از بین رفتن ماهی ها می شود و بپیوست آن صنعت ماهیگیری رو به کاهش خواهد رفت.هر منطقه جغرافیایی که به این حیوانات دریایی به عنوان منبع اولیه تغذیه متکی باشد، دچار مشکل خواهد شد.بنابر از بین رفتن و سفید شدن این گونه های مرجانی می تواند ادامه حیات را بخطر بیندازد.

 

 

اما ،ما محکوم به از دست دادن همه مرجان‌ها و سفید شدن آنها نیستیم،اگر بخواهیم از مرجان برای نسل‌های آینده حفاظت کنیم باید وارد عمل شویم. اقدامات کوچک و روزانه می‌تواند به کاهش تلفات صخره‌های مرجانی کمک کند .البته باید تغییر آب و هوایی بوسیله انتشار گازهای گلخانه ای جدی تر گرفته شود و مصرف انرژی بسمت مصرف انرژی های تجدید پذیر تغییر کند.همه ما میتوانیم در حفظ بقای مرجان ها بکوشیم .اکنون می دانیم مرجان های سفید شده یعنی خطر در بقای محیط زیست نه یک نماد زینتی در دکورهای خانه .بیایید با ترویج رنگ مرجانی سفید شده به فکر حفظ محیط زیست باشیم قبل از آنکه خیلی دیر شود.مقاله های مرتبط:

تاثیرات رنگ آبی کلاسیک 

رنگ سال 2020 ، آبی کلاسیک


دسته بندی دانستنی: اطلاعات عمومی مد و پوشاک

تگها: رنگ-سال-2020   رنگ-لباس   مدوفشن  تگها